Kommunen sørger for træerne - men beboerne mødes da stadig og synger julen ind

FREDERIKSHAVN: I Haldbjerg-Vangen Grundejerforening har det i mange år været en fast tradition at foreningens medlemmer mødes 1. søndag i advent ved busskuret i Haldbjerg for at tænde lysene på byens juletræ.

Samtidig er der blevet serveret et glas gløgg og en æbleskive og sunget en julesang.

Men siden kommunen har bevilget et juletræ til både Vangen og Haldbjerg er traditionen ændret.

- Og så vidt jeg kan vurdere får vi hvert år de to flotteste grantræer i hele kommunen. Vi er ovenud tilfredse herude i de to små byer. Og man er tilmed så flinke at pynte træerne med lyskæder så de superflotte juletræer stråler fra midten af november til efter jul, siger foreningens formand, Bjarne Krogh-Pedersen.

Men selv om man nu ikke længere står for at tænde juletræet selv, så kan man jo sagtens fortsætte med at mødes.

- Vi har inviteret alle vore medlemmer til et lille arrangement i det nybyggede Madpakkehus på legepladsen 1. søndag i advent, hvor vi byder på et glas gløgg eller en kop varm chokolade og så synger vi julen ind, siger formanden.

Det sker 15.30 - lige inden mørket falder på.

Del på Facebook Del på Twitter Del på mail
Henter...